Jak zmierzyć własne poczucie wartości?

/ Sierpień 25th, 2015 / Rozwój

Skoro to czytasz to pewnie zastanawiałeś się już przynajmniej raz w życiu nad Poczuciem Własnej Wartości (PWW). Czy można to zmierzyć? Nie tak ogólnie, ma się rozumieć, ale Twoje własne. Otóż, pocieszę Cię lub zmartwię, ale nie ma na to wiarygodnego psychotestu. Po prostu nie mieścisz się w rubrykach. Szczęśliwie… lub nie. To co właśnie czytasz może nie będzie miejscami miłe i sympatyczne. Ale skuteczne.

Psychologia daje wyraźnie do zrozumienia, że wielkość PWW zależy od Twojej osobistej mieszanki samoakceptacji i samoodtrącenia. Samoakceptacja to wszystko to, co kojarzy Ci się z wiarą w siebie (i innych!), szacunkiem i zaufaniem. Jeśli akceptujesz siebie, to naturalna będzie wdzięczność zamiast zazdrości. Podziw zamiast zawiści. Radość i optymizm zamiast depresji i defetyzmu. Jeśli masz na wysokim poziomie PWW to dasz radę pobrać feedback od innych, bez uszczerbku na zdrowiu 🙂

A czym jest samoodtrącenie? Wielokrotne przeżywanie doświadczonej krzywdy, odczuwanie poczucia winy, odczucia że jesteś gorszy od innych. Głęboko skrywane pretensje do siebie, kryjące się w żalu do innych i ich obwinianiu. Ignorowanie sukcesów, nie docenianie ich. Złość i nienawiść do innych skrywająca dokładnie takie uczucia do samego siebie.

Nasz świat jest naszym wyobrażeniem. Z tej perspektywy nie ma innego świata, poza Twoim własnym. Nie możesz odczuwać nienawiści do kogoś, bez nienawiści do siebie. Dokładnie tak samo jest z miłością. Nie pokochasz kogoś prawdziwie, nie umiejąc kochać w pełni siebie.

Ale żeby było też zaskakująco, podrzucę Ci kilka przemyśleń na temat relacji PWW do pieniędzy i własności.

Po jakich elementach ludzkiej gry z pieniędzmi poznać, że ktoś nisko lub wysoko się ceni?

  1. Postawa „należy mi się”. Generalnie rzecz biorąc takie zachowanie „wypada” mieć co najwyżej do okresu bycia nastolatkiem. Polega to na tym, że ktoś właściwie wszystko chciałby mieć za darmo, a jeśli ktoś nie oferuje tego to jest krwiopijcą, kapitalistą, burżujem, wyłudzaczem, itd. Ktoś taki gotów jest się prędzej otruć kupując i jedząc wysokoprzetworzoną żywność „po taniości” niż zapłacić za coś więcej i dostać jakość. W ten sposób przeważnie wpada się we własne sidła. W tej wersji zabawy (w kupowanie tanio) ostatecznie ludzie zaczną kupować rolki papieru toaletowego „na raz”, tylko dlatego że jest najtaniej. Przykro mi strasznie, ale tu jest bardzo cienka linia między byciem oszczędnym, a poczuciem że po prostu nie zasługujesz na więcej.
  2. Odmianą tego jest „płacę i wymagam”. Ta postawa z kolei świadczy o kompletnym często odcięciu się od uczuć wyższych. Wobec kogo? Wobec siebie w pierwszej kolejności. Mamusia i tatuś skrzywdzili? Nie kochali? Nie dawali bliskości i czułości? To teraz zranione następne pokolenie pokaże światu jakim można być sukinsynem tudzież suką. Żadnych uczuć, tylko pieniądze. Komuś chcesz coś udowodnić? A masz dzieci? One też kiedyś przeliczą Twoją wartość na złotówki. Zanim ruszą palcem żeby Ci pomóc, sprawdzą czy im się to opłaca. Taka sytuacja.
  3. Jeszcze inne zachowanie wygenerowane przez niskie PWW to „nie dam zarobić”. Pamiętam sprzed kilku lat kiedy znajoma osoba mająca księgarnię internetową polecała swojej koleżance „w potrzebie” jakąś rozwojową książkę. Ona była w tym momencie jej życia naprawdę potrzebna. Osoba polecająca chciała tę książkę przy okazji sprzedać, oferując nawet jakiś upust dla znajomej. Tamta „jeszcze się musiała zastanowić”. Wróciła do domu i kupiła na Allegro 2 zł taniej. Masz tu bezpośrednio podane na tacy czy liczą się dla kogoś pieniądze czy relacje. A widzisz… Z dobrych relacji z ludźmi mogą wynikać pieniądze. Ale za pieniądze prawdziwych relacji nie kupisz. Sam zdecyduj co ważniejsze.
  4. „Prawa autorskie i piractwo”. Tu masz potężny strzał w stopę. Piracisz = kradniesz. To według prawa. Ale jest coś znacznie gorszego. Jeżeli nie potrafisz kupić legalnej wersji czegokolwiek… BluRay, DVD, CD, książki, ebooka, VOD, itd. to wysyłasz komunikat do swojej podświadomości z potwierdzeniem własnej bezwartościowości. Nie cenisz tego co stworzyli inni? Uważasz że należy się za free? To wyraźne „jestem bez wartości i traktuję w ten sam sposób innych”. Rozumiecie, że w tej opcji nie możesz spodziewać się, że stworzysz coś wartościowego? Piętno bezwartościowości będzie tak silne, że i tak ludzie za to nie zapłacą. Czemu mieliby płacić komuś kto uważa że jest do niczego? Z litości?
  5. „Nie mogę patrzeć na ich sukces”. Tu kryje się milion możliwych zachowań. Dewaluowanie innych, donoszenie. zawiść, zazdrość, brak wdzięczności, krytyka, jad, obwinianie. Czyjś sukces kłuje w oczy, bo podkreśla że ktoś inny okazał się w jednej z dziedzin lepszy. Zadrościsz = potwierdzasz swoją niską samoocenę. Jako dzieciak usłyszałem, że zazdrość to brak wiary we własne umiejętności. To fakt. Weź jeszcze poprawkę czy potrafisz spójnie, razem ze swoim ciałem i umysłem ucieszyć się z tego że ktoś osiąga coś wartościowego. Widziałem już takie akcje jak matka mówiła o swoim dziecku: „Przecież ja mu/jej niczego nie zazdroszczę… Naprawdę cieszę się z jego/jej sukcesów.” A jej ciało pokazywało coś kompletnie innego.

Ktoś może powiedzieć, że nie stać go żeby kupować legalne, zdrowe, dać znajomym zarobić, nie sknerzyć… I kółko się zamyka, bo nigdy nie wyrwie się z tego. Majątek nie bierze się z oszczędzania, tylko z kreatywności i dbania. Ale nie zadba o potrzeby innych nie umiejąc dbać o siebie.

A stać Cię żeby być wdzięcznym? Dziękować? Naprawdę spójnie cieszyć się z czyichś sukcesów? To zacznij od tego, a podniesiesz swoją wewnętrzną wartość.

Musisz podnieść swoją samoocenę, samoakceptację i przestać się odrzucać. To pozwoli wejść na kolejny poziom. Rozwoju, finansowy, towarzyski. Bez tego ani rusz. Picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków, żeby oddzielić się od odczuwania samoodrzucenia, to rozwiązania na krótką metę. Zastanów się nad tym.

Sprawdź swoją pierwszą reakcję na ten artykuł… Co teraz możesz powiedzieć o swojej wartości?

Możesz też skomentować ten wpis na Facebooku

1 komentarz do “Jak zmierzyć własne poczucie wartości?”

  1. Jerzy pisze:

    Proste i genialne doceniaj innych a będziesz doceniany
    Bądż chojny to będziesz w szczęściu zdrowiu i dostatku

Dodaj komentarz