Matryce przekonań

/ Wrzesień 2nd, 2011 / Ciekawe, Różne, Rozwój

matrix„Żyjemy w epoce kwantowej. Nie trzeba już zobaczyć żeby uwierzyć. Wystarczy uwierzyć, żeby zobaczyć.”

Jeżdżę na rowerze co rano. Założyłem sobie by robić co najmniej 10 km i trening ma trwać co najmniej 40 minut. Mniejsza o powody. Ta jazda to świetny czas do zdrowych przemyśleń. O kondycji. Strategiach. Wyzwaniach. Biznesie. Podróżach. Wizji. Uważności. I wrócił do mnie. Temat matryc przekonań.

Pamiętam doskonale, kiedy blisko 2 lata temu zanosząc się śmiechem wymyślaliśmy w paczce przyjaciół przekonanie: „Gdziekolwiek jestem, są tam też ludzie którzy chcą mi zapłacić spore pieniądze. Choć czasem wahają się w pierwszej chwili o tym mówić. I jedyne co mam zrobić, to delikatnie ich zachęcić…”

Logiczny umysł może to kwestionować. Jeśli stwierdzi, że niemożliwe – będzie miał rację. Tylko co mu z jego racji przyjdzie? Ja mam swoją, która też działa. Jeśli wierzysz, że nie możesz – masz rację. Jeżeli wierzysz, że możesz. Też ją masz.

Dziś na rowerze. Wymyśliłem sobie przekonanie. I natychmiast je zweryfikowałem. Jeżdżę z gadającym coachem. On mówi mi co kilometr w słuchawkach, ile już przejechałem i jaki jest czas właśnie ukończonego kilometra. Dopinguje mnie.
A ja wymyśliłem użyteczne przekonanie, że jest jakaś niewidzialna siła, która tworzy specjalny tunel aerodynamiczny i ciągnie mnie do przodu. Dziwne? Z pierwszej czakry? Może nawet śmieszne.

Ale działa.

Po zwizualizowaniu sobie tego przekonania jako wiatru porywającego mnie do przodu, zrobiłem na kolejnym kilometrze rekord dnia. A podczas kolejnych dwóch kilometrów ustanowiłem dwa kolejne najlepsze wyniki.

Co to są matryce przekonań?
To złożone przekonania. W odróżnieniu od prostych przekonań typu: „jestem mądry” czy „jestem głupi”, matryce przekonań są łatwo wyobrażalne zmysłowo. I pobudzają, stanowią zachętę do natychmiastowego działania.

Jak je tworzyć?
Zadaj sobie następujące pytania (kolejność bardzo ważna):
1. jaki rezultat chcę osiągnąć (czasem też kiedy)?
2. co pociągnie mnie do tego by mieć ten rezultat już zrealizowany?
3. co będę czuł, widział i słyszał gdy już rozpocząłem wdrażanie tego w czyn?

A następnie sformułuj zmysłowe (też!) przekonanie, obejmujące powyższą wiedzę.

Zabawimy się?

Chcesz by ktoś przestał Cię wkurzać? Proszę.
Co pociągnie cię do tego by mieć to już zrealizowane? Wspólne trzymanie się za brzuchy i rżenie ze śmiechu niczym donośnie brzmiące rumaki?
Co będziesz czuł, widział i słyszał… Radocha wypełniająca całe ciało, widzisz jak wspólnie tarzacie się po podłodze, słyszysz śmiechy.
Przykładowe przekonanie: Ilekroć się spotykamy, wypatrujemy okazji by coraz szybciej tarzać się wspólnie ze śmiechu.

Chcesz znajdować więcej okazji do rozwijania się? Proszę bardzo.
Co pociągnie… Świetne grono ludzi, którzy rozwijając wspierają się i mogą na siebie liczyć, a wśród nich i ty.
Co będziesz czuł, słyszał i widział… Duma i satysfakcja wypełniająca cię po brzegi, długie rozmowy i wspólne zachęty do działania, pokazywanie wzbogacających, odmiennych perspektyw.
Przykładowe przekonanie: Czuję, że każdego dnia spotykam arcyciekawych ludzi, których obserwacja daje mi bezcenną wiedzę o tym jak możemy razem stawać się coraz lepsi. To fascynujące, że jest coraz więcej rzeczy które możemy robić razem.

Kind of magic.

Używając i opowiadając o tym możesz pochwalić się, że to od Igora. Wówczas będzie działać jeszcze lepiej.

Możesz też skomentować ten wpis na Facebooku

Dodaj komentarz